Skip to content Skip to footer

Made in Dinamo

de Ionel Culina

Umbrită de accidentarea lui Luca, de cartonașul lui Hațegan și de reacția lui Vassaras, victoria împotriva moldovenilor de la Iași a venit târziu pe “Arc”, 1-0, în al treilea minut al prelungirilor, printr-o execuție de clasă reușită de Ahmed Bani.

Un șut cu etichetă, marcă înregistrată în Academia Dinamo, la grupa copiilor născuți în 2002.

În acel minut 82, când l-a înlocuit pe Velkovski, Bani avea să fie ultima schimbare și, în același timp, ultimul cartuș trimis în teren de Kopić.

A văzut o țară-ntreagă, la TV, soarta meciului.

Finalul a fost al lui.

Copilul din Academie a marcat golul victoriei, iar emoția bucuriei a cuprins, pe loc, tot ce înseamnă Dinamo, copiii din tribune, clubul, suporterii, echipa, sponsorii, în această luptă teribilă pentru un loc în SuperLigă.

Ahmed nu știa cum să se bucure după primul său gol marcat în acest sezon de SuperLigă.

Ultima oară o făcuse acum 8 luni, în Cupa României, cu Metaloglobus, pe noul stadion construit lângă Turnul Chindiei din Târgoviște.

Dincolo de minute, de goluri, Ahmed nu a prins echipa etapei, însă a fost invitat la o gală de Prier, unde se-adună stângacii de clasă.