LIGA 2 (etapa 16). FC Brașov vs Dinamo București 0-2 (0-1)

Dinamo București a câștigat la Brașov, scor 2-0 pentru echipa antrenată de Ovidiu Burcă, a adunat 24 de puncte în clasament și s-a apropiat la doar două puncte de ultimul loc de play-off în Liga 2, ocupat de Gloria Buzău (26).

Vasile Buhăescu a deschis scorul pe stadionul “Tineretului” în minutul 15, dintr-un penalty obținut de Iulian Roșu. Același Iulian Roșu, omul meciului FC Brașov vs Dinamo București 0-2, a marcat în minutul 63 și a stabilit scorul final.

A fost ultima etapă în acest an, ultimele trei runde fiind programate în 2023. Unirea Constanța (acasă), Șelimbăr (deplasare) și Politehnica Timișoara (acasă) vor fi adversarii dinamoviștilor.

Iată, mai jos, caseta meciului:

FC Brașov vs Dinamo București 0-2 (0-1)
Liga 2, Etapa 16, Brașov, Stadion “Tineretului”, 3 decembrie, 13:15
Au marcat: Vasile Buhăescu (15 – penalty), Iulian Roșu (63)

FC Brașov: Micu – Marc, Fustar (cpt), Mitrov (Oltean 20) – Lascu, R. Lazăr, Diogo Izata (Kirilenko 67), Dumbravă (Saim Tudor 67) – Spătaru (Lambrinoc 67), Chică-Roșă (Vas. Constantin 53), Angelov
Rezerve: Mikulic – Al. Negrean, Sorsa, Covalciuc
Antrenor: Dan Alexa

Dinamo București: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche (cpt), Amzăr – Iglesias (Borcea 90+2), Bena, N. Roșu (Dudea 88), I. Roșu – Buhăescu (Țîră 88), Al. Pop (Bani 74)
Rezerve: Dujmovic – Tomozei, A. Șerban, Delciu, Ghezali
Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Asistent 1: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj)
Asistent 2:  Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare)
Rezervă: Cosmin Fuior (Brăila)
Observator FRF: Adrian Petre (Buzău)
Observator CCA: Ioan Mureșan (Timişoara)

DESPRE DINAMO

Dinamo este prima echipă din România care s-a calificat în semifinalele Cupei Campionilor Europeni (ediţia 1983-1984) şi în semifinalele Cupei Cupelor (ediţia 1989-1990).