LIGA 2 (etapa 12). Dinamo București vs CSM Slatina 0-0

Dinamo București și CSM Slatina au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 12 în Liga 2.

Daniel Iglesias (22), Gabriel Moura (26), Alexandru Pop (31), Neluț Roșu (44, 71) și Valentin Borcea (73) au fost aproape de gol pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu, iar în prelungirile meciului, în minutul 90+4, arbitrul Vlad Baban nu a acordat penalty pentru echipa noastră, atacantul Alexandru Pop fiind faultat în careu de portarul celor de la CSM Slatina, Ionuț Pop.

Ce a declarat Ovidiu Burcă:

“Nu vreau să discut arbitrajul. Pe mine mă interesează jocul nostru, am făcut o primă repriză bună cred. Am avut șanse de gol, dar în repriza a doua, cu cât a trecut timpul, parcă am intrat în criză, ne-am precipitat, n-am mai gândit așa cum trebuie, chiar dacă am avut câteva situații chiar și pe final. În ultimii metri am avut prea puțină calitate, prea puțină personalitate.
Am avut ocazii, dar din păcate nu am fost clari în fața porții. Trebuie să lucrăm în continuare, să rămânem concentrați, mergem mai departe. A fost un meci complicat pentru că Slatina e o echipă foarte bună de contraatac, o cunosc foarte bine, am antrenat acolo.
Nu știu cum să încadrez rezultatul. Avem ocazii, nu ne pierdem echilibrul, răbdarea, chiar dacă e un meci complicat. În momentul în care ai multe ocazii și nu marchezi, echipa riscă să piardă echilibrul. Fundașii centrali, fundașii laterali, mijlocașii au reacționat, însă, bine la pierderea balonului”.

Iată, mai jos, caseta meciului:

Dinamo București vs CSM Slatina 0-0
Liga 2, etapa 12, Giurgiu, Stadion Marin “Anastasovici”, 27 octombrie, 17:00

Dinamo București: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche (cpt), A. Șerban – D. Iglesias (83 Buhăescu), Gorka Larrucea, N. Roșu (74 I. Roșu) – Bani, Al. Pop, Ghezali (58. V. Borcea).
Antrenor: Ovidiu Burcă
Rezerve: Dujmovic – Bena, Dudea, Demici, Delciu, Florescu

CSM Slatina: I. Pop – C. Radu, Gherghe, Sălcianu, Pisaru – D. Toma, Leață (83 Cr. Dinu) – D. Oprescu (83 Trancă), Doman (83 Alexandre Oliveira), Trașcu (74 M. Șerban) – L. Nițu (66 Al. Popovici).
Antrenor: Daniel Oprescu
Rezerve: Preduț – Abel Stan, M. Manea, Al. Dinu
Cartonaș roșu: Pisaru (85)

Arbitru: Vlad Baban (Iași)
Asistent 1: Roberto Ciuraru (Sf. Gheorghe)
Asistent 2: Marian Ionescu (Bradu)
Rezervă: Ciprian Aelenei (Iași)
Observator FRF: Florentin Barbu (Giurgiu)
Observator CCA: Marian Deaconu (Ploiești)

DESPRE DINAMO

Dinamo este prima echipă din România care s-a calificat în semifinalele Cupei Campionilor Europeni (ediţia 1983-1984) şi în semifinalele Cupei Cupelor (ediţia 1989-1990).